سرو

وبلاگ شخصی وحید فرازان در باره: سینما و ...

قبادی فروغ صابری
نویسنده : وحید فرازان - ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۳
 

چهاردهم آذر دیدن فیلم « لاکپشت ها هم پرواز می کنند » و شانزدهم آذر بعد از فحش خوری خاتمی در دانشگاه ، دیدن تئاتر « من از کجا،عشق از کجا » از پری صابری در سالن اصلی تئاتر شهر .

اولی تلاش دوباره بهمن قبادی بعد از فیلم " زمانی برای مستی  اسبها " بود ، در نشان دادن مظلومیت قوم کرد و بد بودن جنایات صدام و آمریکا و جدا بودن راه این قوم از راهی که بیگانگان در برابرشان قرار میدهند .

دومی روایت خانم صابری است از زندگی و شعر فروغ فرخزاد  در قالب فرمالیست  . اوج نمایش خانم صابری در قطعه مشهور فروغ  جلوه می یابد ، شعر " کسی که مثل هیچکس نیست " که با جمله من خواب دیده ام  که کسی می آید ...  شروع می شود . مردی کور و سیه  پوش - همچون تعزیه گردانان قدیم با عصایی سفید، نماد مذهب کور- در میان برجی از خواب و رویا و دیگران در گرداگرد آن این شعر را که نوعی دست انداختن فکر ظهور موعود است در افکار مذهبیون، دکلمه می کنند. موسیقی قابل قبول و همراهی آواز خوب خواننده ، حضور اشعار مولانا و حافظ در کنار اشعار آتشین فروغ و بازی قابل قبول بازیگران خوب این نمایش و کارگردانی جا افتاده خانم صابری در سیری که از نمایش " من به باغ عرفان " - تالار وحدت،زمستان 1367- تا این آخرین نمایش داشته است همه و همه حق او را در گرفتن نشان شوالیه که چندی پیش اتفاق افتاد را نمایان می  سازد. شبی به یاد ماندنی بود شب نمایش « من از کجا ، عشق از کجا » در سالن  اصلی تئاتر شهر .