نگاهی سریع به فیلم‌های سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر - بهمن ۱۳۹۳

با یک نگاه سریع به فهرست فیلم‌های جشنواره فیلم فجر سال ۱۳۹۳، می‌بینم پانزده فیلم را قابل تحمل دیدم و تا به آخر به تماشا نشستم به علل مختلف و یکی‌اش لذت بردن از مجموعهٔ کار است. گرچه بعضی از تحمل‌ها و جا به جا شدن روی صندلی‌های نسبتا راحت کاخ جشنواره! این بود که ببینم فیلمساز تا آخر چه گلی به سر تماشاگرانش می‌زند. فیلم‌هایی هم هست که در وسط فیلم یا اواخر فیلم (مثلا ده پانزده دقیقه مانده تمام شود) سالن را ترک کردم. فیلم‌هایی هم بود که اصلا رغبت دیدن نداشتم (شاید هم خوب بودند، ولی نمی‌دانم ژانر، اسم کارگردان، اسم فیلم و بی‌حوصلگی من باعث شد فیلم را نبینم و بگذارم برای وقتی دیگر شاید)

پانزده فیلمی که تا به آخر دیدم و علتش لذت بردن بود از مجموعه فیلم (به ترتیب لذت ‌بری!) : ۱. من دیه‌گو مارادونا هستم ۲. خانه دختر ۳. چاقی ۴. رخ دیوانه ۵. طعم شیرین خیال ۶. کوچه بی‌نام ۷. ارغوان ۸. چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹-عصر یخبندان ۱۰. شکاف ۱۱. ناهید ۱۲. دوران عاشقی ۱۳. احتمال باران اسیدی ۱۴. در دنیای تو ساعت چند است؟ ۱۵. روباه.

فیلم‌هایی که تا به آخر تحمل کردم و علتش این بود که ببینم چی می‌شه (ترتیب نسبت به درصد سر کار بودن) : ۱. خداحافظی طولانی ۲. دریا و ماهی پرنده ۳. ماهی سیاه کوچولو ۴. اعترافات ذهن خطرناک من. ۵. مرگ ماهی ۶. مزار شریف

فیلم‌هایی که از نیمه رها کردم: ۱. آزادی مشروط ۲. این سیب هم برای تو ۳. بدون مرز ۴. بهمن ۵. جامه دران ۶. شیف شب ۷. قول ۸. مردی که اسب شد. ۹. موقت. ۱۰. نزدیک‌تر ۱۱. بوفالو (گرچه در دیدار دوباره و کامل این دو فیلم در خانه هنرمندان «بهمن» و «نزدیک‌تر» به این نکته رسیدم که چه خوب که این فیلم‌ّها را در روزهای جشنواره از نیمه رها کردم.)

فیلم هایی که گذاشتم بعدتر ببینم : ۱. جزیزه رنگین. ۲. مبارک ۳. فرار از قلعه رودخان ۴. یحیی سکوت نکرد.

بهترین مستندهای نمایش داده شده در جشنواره : ۱. آتلان ۲. من می‌خواهم شاه بشم ۳. زندگی پنهان

بدترین فیلم  جشنواره که تا به آخر دیدنش را تحمل کردم و از این تحمل شرمسارم: «ایران برگر».

/ 0 نظر / 35 بازدید