سید خلیل عالی‌نژاد


مردان خدا پرده پندار دریدند
یعنی همه جا غیر خدا یار ندیدند


سید خلیل عالی نژاد را از صدای سخن عشق شهرام ناظری می شناسم . صدای تنبور او اولین نغمه هایی از این ساز بود که می شنیدم و شانزده هفده سال پیش . روی یک نوار پر بود از نغمه های زیبای فارسی و کردی ( که گرچه کرد نیستم ولی همان شور و نوا خود کافی بود )

دل خلوت خاص دلبر آمد
دلبر ز کرم ز دل برآمـد

شعر بالا با شور تنبور و ناظری همراه می شد و نوید کاستی دیگر را در آن حال و هوای ستیز و خونریزی سالهای جنگ می داد. و تصنیف زیبای مردان خدا که بعدها خواننده سطح پایین کرمانشاهی ( محمدیان ) با صدایی فالژ خواند و معروف خاص و عام شد.

اما روی دوم نوار در سوگ نشستن فرزند مولانا است بر بالین پدر و جزع و فزع او و نصیحت مولانا که :

رو سر بنه به بالین تنها مرا رها کن
ترک من خراب شبگرد مبتلا کن

که تکنوازی تنبور او شنیدنی است و چه با حال و هوای کنونی سید خلیل منطبق است . چرا از ایران رفت ؟ به بهانه چی ؟ و چرا سوئد و گوتنبرگ ؟ نمی دانم . ولی چند هفته پیش نبود که در برنامه روز هفتم بی بی سی از جشنواره موسیقی کردی در سوئد گزارش شنیدم ! سوختن خانه اش ؟ چگونه ؟ و توسط چه کسانی ؟ کردهای پراکنده در چهار پاره با هم اختلاف ندارند ؟ بازهم نمی دانم . اما می دانم برای سید خلیل رفتن زود بود . او تازه به ثمر نشسته بود . کتاب تحقیقی او تنبور از دیرباز تاکنون اثری خواندنی است . و در سوگ او تعریف استاد محمدرضا درویشی بس که گفتند :
او به تنبور این ساز جلالی که می رفت سازی سخیف شود اعتباری روز افزون بخشید.

یادش گرامی باشد .

حیلت رها کن عاشقا دیوانه شو ...

/ 4 نظر / 67 بازدید
طاق بستان

خیلی لذت بردم از نوشته هایتان مدت ها بود کسی نمی گفت آنچه شما نوشتید را . نمی دانم این نوع نوشته ها در بلاگ شما همیشگی است یا خیر که امیدوارم باشد ! سید خلیل بزرگ بود گفتید اختلاف ... اما من معتقدم او آنقدر بزرگ بود که در ظرف ادراک اطرافیانش نمی گنجید ... و شاید این علت قتلش بود . سبک تنبور نوازی او منحصر بود من خودم وقتی یک CD از اجرای او دیدم فهمیدم واقعن هیچی بلد نیستم... آخه من هم تنبور می زنم ...

mehdi

مثل هميشه ... چه زيباست ياد كردن از برخي از بزرگان كه غريبانه مي روند ...

mina

خودت هم از دراويش هستی؟

مسعود

کاری که سید خلیل عالی نژاد برای اهالی دوستدار موسیقی کرد قابل تقدیره و فقط میتونم بگم خدا اون رو با مولاش هم نشین کنه.