والس با بشیر


Vals Im Bashir؛ کارگردان: Ari Folman


اگر تیتراژ پایانی "والس با بشیر" را تا به انتها ملاحظه کنید، چند شرکت فیلمسازی اسرائیلی و همچنین شبکهٔ معروف "آرته" فرانسه را در ساخت فیلم شریک می‌بینید. شاید اولین سئوالی که برای هر بینندهٔ مسلمانی بعد از دیدن فیلم پیش بیاید این باشد که چرا اسرائیل با ساخت چنین اثری که به ظاهر نوعی افشاگری نسل‌کشی و جنایت سربازان خودش در اردوگاه آوارگان فلسطینی صبرا و شتیلاست موافقت کرده و فیلم اکران عمومی شده است و حتی بین پنج فیلم برگزیدهٔ خارجی اسکار جای داشته است. گرچه اعضای آکادمی جایزه بهترین فیلم خارجی را به این فیلم اختصاص ندادند، ولی همین حضور چه چیزی را در سیاست‌های فعلی آمریکا و اسرائیل اثبات می‌کند؟ در اواخر فیلم اشاراتی به حضور سربازان اسپانیایی و تاکید بر مسیحی بودن آنان در جریان این کشتار دسته‌جمعی مسلمانان در سال ۱۹۸۳ میلادی می‌شود؛ تاکیدی که شاید یادآور سالیان سال جنگ‌های صلیبی بین مسلمانان و مسیحیان بود. اسپانیایی‌ها به خصوص متعصب‌تر از بقیهٔ مسیحیان آن روزگار بودند و برای فتح خاک مقدس‌شان خون‌ها ریختند و جان‌ها فدا کردند. همین اشاره‌ها شاید نوعی جاخالی دادن اسرائیلی‌ها و توجیه حرکت‌شان در لبنان است؛ این که اصل جنگ و دعوا، جنگ بین مسیحیان و مسلمانان است، نه مسلمانان و یهودیان. انیمیشن بودن این فیلم نیز به نظرم از اینجا ناشی می‌شود که علاوه بر استفاده از جلوه‌های بصری کلیپ‌وار در کار بدون خرج و مخارج زیاد، نوعی ماسک‌کشی به روی چهره‌هایی است که در حال تعریف این جنایت هستند و دست اسپانیایی‌ها را در آن آشکار می‌بینند. سازنده ـ کارگردان فیلم در زمان جنایت صبرا و شتیلا در صحنه حضور داشته و طبق مصاحبه‌های بعد از نمایش فیلم اظهار داشته که وجدانش وادارش کرده تا این اثر را بسازد؛ خب وجدانی که می‌خواهد هم‌وطن‌های خودش را مقصر بداند یا این‌ که آن‌ها بی‌تقصیر بودند، زیر آتش لبنانی‌ها قرار داشتند، کودکی به آنها خمپاره می‌انداخته، مورد تهاجم لبنانی‌ها بودند و ... آنها برای دفاع از خودشان دست به جنایت زده‌اند. در دفاعی که یکی از موثرترین نیروهای تاریخی دشمن با مسلمان‌ها چه در خاک خودشان و چه در جنگ‌های صلیبی یعنی اسپانیایی‌ها؛ یاریگرشان بوده‌اند. یادمان باشد "والس با بشیر" قبل از جنایات اسرائیلی‌ها در همین روزها در غزه ساخته شده است؛ اگر قرار بود گرگ‌ها توبه کنند از جنایات بسیاری که در این سال‌ها کرده‌اند، مرگ و نابودی و نیستی تا به حال قسمت‌شان شده بود و دیگر کشوری به نام اسرائیل وجود نداشت. شاید در خوش‌بینانه‌ترین نگاه به "والس با بشیر" بتوان ادای خوداعترافی را به سبک مظلوم‌نمایی تاریخی یهودیان در فیلم نشان یافت نه چیزی بیشتر از آن.
/ 6 نظر / 23 بازدید
نرگس خرقانی

فیلم رو ندیدم اما خیلی از شبکه های تلویزیونی خارج از کشور این فیلم را بی طرف می دانستند! مطمئنا هر فیلمی تا به نفعشان نباشد ساخته نخواهد شد. حضور این انیمیشن در اسکار هم خیلی جالب بود. به روزم با طنز سینمایی از مطالبم که این شماره مجله فیلم و سینما به چاپ رسید

حائری

درود ای لعنت بر این اسرائیل! و درود بر تو که فیلمها رو به روز میبینی موفق باشی بدرود

فاطره رجبي

سلام ممنونم منت گذاشتید و به کلبه من سر زدید

نرگس خرقانی

سلام من به خاطر کار پدرم اهواز متولد شدم. اما بزرگ شده مشهد هستم و اصالتا هم مشهدی هستم. چون پرسیدین، جواب دادم.

هومن

در زندگي تو هر چيزي زاييده شعور تو است. اگر آگاهي‏ات دگرگون شود، محصولات و فرزندان آن هم دگرگون مي‏شوند. خوبي و بدي، بيماري و شفا، رنج و راحتي، فقر و ثروت، ضعف و قدرت، كوچكي و بزرگي و همه مظاهر زندگي و مرگ ناشي از نوع و فرم شعور است. خداوند بواسطه آنچه در ذهن و قلب توست، با تو رفتار مي‏كند، از تو مي‏گيرد و به تو مي‏بخشد.

سلام

نه خیر، مال این است که آنها شرف و وجدانی دارند که این مسلمان ها ندارند. مسلمان ها آدم بیگناه را رو به قبله دراز می کنندو ذبحش می کنند. مجسمه ی بودای بامیان را که بدبخت از دست مسلمانای وحشی هزار سال پیش نیمه جان در رفته بود، با توپخانه زیر و رو کردند. و الآن هم هر کس فیلمی می سازد یا کتاب می نویسد آنرا به اسراییل می چسبانند. حالا تو بگو طالبان به ما چه. شما اسمتان مسلمان است طالبان هم همینطور. اگر از طالبان خوشتان نمی آمد کاری علیه شان می کردید نه اینکه صدا و سیمایتان هر روز با غرور از کشته شدن چهار تا سرباز بدبخت آمریکایی در عراق یا افغانستان بگوید. اسراییل بیشتر به اسلام آسیب رساند یا طالبان؟ خدا را شکر می کنم که از بندگان کافرش (مسلمان ها) نیستم.