مستند،مستند

            هر سه شنبه انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران با همکاری خانه هنرمندان ایران برنامه هفتگی نمایش فیلمهای مستند داخلی و خارجی را در محل خانه ی هنرمندان برگزار می کند.

در روز سه شنبه ۶ دی ماه ١٣٨۴ دو فیلم از مستند ساز و عکاس ایرانی فرشاد فداییان به نامهای " خانه بامس مهربان " و" داریوش و بانو " از مجموعه خانه های ایرانی که هر دو در باره خانه های قدیمی یزد و معماری و سنت های به کار رفته در آن بود با حضور فیلمساز و تهیه کننده ی آنها به نمایش در آمد.این دو فیلم که دو خانه متعلق به زرتشتیان ایرانی را نشان می داد ، بر پایه ی نمایش دکوراتیو و ساختاری بنا شده بود. با اینکه در فیلم دوم زندگی تنهای یک خانواده ی پیر زرتشتی نیز لحاظ شده بود ولی همت اصلی فیلمساز حضور انسانها در این خانه ها و رابطه ی آنها با معماری اصیل ایرانی بود. استفاده از موسیقی سنتی در فیلم اول و موسیقی کلاسیک در فیلم دوم چندان ربطی به فضای فیلمها نداشت . ضمن اینکه در فیلم اول گاه با قطع ناگهانی موسیقی سنتی ؛ موتیفهایی از موسیقی افکتیو شنیده میشد که کاملا فضا را به ضرر کاردگرگون می -کرد.

 

فیلم  « بیدار شو آرزو» به کارگردانی داریوش عیاری به مناسبت دومین سالگرد زلزله بم در مجموعه خانه هنرمندان به نمایش درآمد. این فیلم که به نوشته فیلمساز ساعاتی بعد از این زلزله دلخراش شروع به ساخت شده است، با داستانی کم رنگ در زمینه به بیان مستند این واقعه پرداخته است . با اینکه دو بازیگر با تجربه در سینمای حرفه ای  در این فیلم حضور دارند ،اما اینگونه به نظر میرسد که عیاری برای درگیر نبودن با کنترل نابازیگران برای نقش های اصلی دست به این انتخاب زده است . صحنه های تلخ در فیلم بسیار است،چرا که در باره واقعه ای تلخ ساخته شده است،ولی در کنار آن شیرینی کمک و همیاری مردم هم به نمایش درآمده است . شیرینی که نتوانسته بر این فضای غم آلود سایه بیافکند. موسیقی گاه با حضور خود بر تاثیرگذاری صحنه ها می افزاید ولی همیشه اینگونه نیست ؛ طوری که در بعضی از سکانسها سکوت موسیقی میتوانست بر هولناکی فجایعی که در این زلزله پیش آمده است تاثیری ژرفتر بگذارد.

/ 0 نظر / 8 بازدید