روز ششم

دریای بیکران؛ایوو تراچکوف

 

فیلمی شاعرانه که در زمان حکومت تیتو در شبه جزیره بالکان اتفاق میافتد. فیلم که در فلاشبک سیاستمداری مقدونیه ای که در حال احتضار است میگذرد،در حقیقت ماجرای کودکی اوست در اردوگاهی که سعی در استحاله کردن فرزندان یتیم ناراضیان حکومت کمونیستی به عاشقان سینه چاک استالین دارند.

اینگونه فیلمها بعد از فروپاشی حکومت های کمونیستی در کشورهای بلوک شرق به تعداد زیادی ساخته شده است ولی آنچه که این فیلمها را از همدیگر متمایز میکند،در واقع حال و هوای هر کدام در هر کدام از این کشورهاست. جالب است اکثر این فیلمها با سرمایه گذاری غیرمستقیم آمریکا شکل میگیرد.

 

کافه ستاره؛سامان مقدم

 

چهارمین فیلم مقدم نسبت به فیلمهای قبلی اش به نظرم یک حرکت رو به جلو است.فیلمنامه فیلم حساب شده و دقیق است.مقدم با تلفیق سه داستان از محله ای قدیمی در تهران که معمولا حضور امامزاده ای در اینگونه محل ها سمبل همبستگی و حضور خدا در آنجاست، و بیان دلبستگی ها و جدایی ها و خلاف ها و خوبی های آنجا توانسته فیلمی گرم و گیرا بسازد. سه زن محور اصلی داستانها در این محله هستند.فریبا صاحب کافه ستاره که تحت سیطره شوهر خلافکار خود زندگی میگذراند و ماجرایی که برایش پیش میآید.سالومه دختر معلم محله که عاشق پسر همسایه است.و بالاخره ملوک پیردختری که سعی در سروسامان دادن به زندگی خود دارد.ماجراها و درگیرها و صحنه و نماها به خوبی در فیلم ساخته و پرداخته شده است.

 

ستاره(جلدیک)ستاره میشود؛فریدون جیرانی

 

داستان پشت صحنه ی سینمای ایران تا به حال چند بار سوژه کارگردانهای زیادی قرار گرفته است . از جمله میکس مهرجویی،سینما سینماست مخملباف و یک کار از دری که اسمش یادم نیست.این فیلم هم به گونه ای به مسائل بازیگران یا به قول جیرانی ستاره های الان و آینده میپردازد.از روابطی که باید شکل بگیرد تا سیاهی لشگری به خصوص زن به ستاره هاستاره تبدیل بشود.پدری که خود نیز بازیگر تئاتر بوده بر اثر داستانی از روابط دخترش با دیگران برای ستاره شدن پی میبرد،درصورتی که میداند طبق تجربه ی عشق قبلی اش ملوک ،او ستاره نخواهد شد بلکه به بازیگری تبدیل میشود که حتی سالیانی بعد به خاطر کهولت نقش کوچکی نیز به او نخواهند داد.پدر بر اثر این تجربه دست به خودکشی میزند.

بازیگری استاد انتظامی در این قسمت از ستاره،یکی از ماندگارترین بازی های او خواهد بود.تیتراژ پایانی فیلم هم او مونولوگی داشت که تماشاگران را غافلگیر کرد.

برایم جالب بود که جیرانی منتقد و فیلمساز چگونه توانسته نظر تهیه کننده ای را جلب کند،تا فیلمی ضدتهیه کنندگان امروزی و فساد پشت صحنه سینما بسازد.

/ 1 نظر / 16 بازدید
پونه

سلام وب خوبی داری با لينکهای خوب