دو اثر زیبا

از فیض قدسی دنیای ارتباطات است سه لذت این روزهای اخیرم از سینما و فیلم و صدا . سینما : فیلم روز جشن ژاک تاتی نسخه بازیافت شده دیجیتالی و رنگی شده بدون سانسور !  بله فیلمی نیست که توسط سیمای خودمان تکه پاره نشود ، از جمله این فیلم که سالیانی پیش خاطره‌ای محو از فیلمی بی‌کیفیت و سیاه و سفید من را از دیدن دوباره آن تجربه تلخ داشت منصرف می‌کرد ولی صبر پیشه کردن و رفتن به سینما صحرا و دیدن فیلمی غیر از آن فیلم در پرده عریض خاطره‌ای به یاد ماندنی از این بزرگ کمدین سینمای فرانسه و گزیده‌کارترین کمدین ، فقط پنج فیلم بلند در طول زندگی هنری ، برایم باقی گذاشت . جنبه دیگر این رغبت دوباره دیدن فیلم دایی‌جان او - یعنی شاهکارش - در فیلمخانه فرهنگسرای بهمن بود در سال ١٣٧۴ . اما فیلم :

No Man`s Land(2001) با زیرنویس فارسی و کار زیبا و ساده‌ و در عین حال افشاگرانه Danis Tanovic  در باره جنگ بیهوده - کدام جنگ باهوده است ؟ ـ منطقه بالکان . اسارت سه مرد در میان خط مرزی جنگ بین صربها و بوسنیاییها ، دو بوسنیایی و یک صرب . یک بوسنیایی بر مینی خوابانده شده که به محض کوچکترین حرکتش منفجر می‌شود . با دخالت نیروی به اصطلاح بیطرف سازمان ملل و خبرنگاران جنگی ، سعی در کمک به این هر سه می‌شود ولی از آنجا که آنها نیز نمی‌توانند بی‌طرف باشند ، هر سه آنها را به جای نجات به دیار عدم می‌فرستند . فیلمی به غایت ساده ولی جذاب . این فیلم را یکبار دیگر هم در جشنواره فیلم فجر دیده بودم .  

/ 1 نظر / 7 بازدید
بي بي گل

من هم مطلب زيباکلام را خواندم و برايم جالب بود جسارت اين آدم که فراتر از جناح بنديهای معمول حرفش را می زند.هر چند بعضی وقتها به صداقتش شک می کنم؛ولی در هر حال حرفهايش -که طبيعتا مثل مطلب خلخالی ملاحظاتی توش هست-جالب و خواندنی است...شاد باشيد.