قبادی فروغ صابری

چهاردهم آذر دیدن فیلم « لاکپشت ها هم پرواز می کنند » و شانزدهم آذر بعد از فحش خوری خاتمی در دانشگاه ، دیدن تئاتر « من از کجا،عشق از کجا » از پری صابری در سالن اصلی تئاتر شهر .

اولی تلاش دوباره بهمن قبادی بعد از فیلم " زمانی برای مستی  اسبها " بود ، در نشان دادن مظلومیت قوم کرد و بد بودن جنایات صدام و آمریکا و جدا بودن راه این قوم از راهی که بیگانگان در برابرشان قرار میدهند .

دومی روایت خانم صابری است از زندگی و شعر فروغ فرخزاد  در قالب فرمالیست  . اوج نمایش خانم صابری در قطعه مشهور فروغ  جلوه می یابد ، شعر " کسی که مثل هیچکس نیست " که با جمله من خواب دیده ام  که کسی می آید ...  شروع می شود . مردی کور و سیه  پوش - همچون تعزیه گردانان قدیم با عصایی سفید، نماد مذهب کور- در میان برجی از خواب و رویا و دیگران در گرداگرد آن این شعر را که نوعی دست انداختن فکر ظهور موعود است در افکار مذهبیون، دکلمه می کنند. موسیقی قابل قبول و همراهی آواز خوب خواننده ، حضور اشعار مولانا و حافظ در کنار اشعار آتشین فروغ و بازی قابل قبول بازیگران خوب این نمایش و کارگردانی جا افتاده خانم صابری در سیری که از نمایش " من به باغ عرفان " - تالار وحدت،زمستان 1367- تا این آخرین نمایش داشته است همه و همه حق او را در گرفتن نشان شوالیه که چندی پیش اتفاق افتاد را نمایان می  سازد. شبی به یاد ماندنی بود شب نمایش « من از کجا ، عشق از کجا » در سالن  اصلی تئاتر شهر .  

/ 5 نظر / 9 بازدید
sovdagar

سلام....خسته نباشی....وبلاگه قشنگی داری.....من دارم کتاب فروغ فرخزاد ميخونم تا يکی از بهترين شعرها شو انتخاب کنم .....بهم سر بزن ...خوشحال ميشم...موفق باشی ....يا علی

pooneh

موفق باشی از خوندن مطالبت لذت بردم.

sovdagar

سلام ...آپ کردم منتظرتم.......موفق باشی ...يا علی

sovdagar

سلام ...من آپم ...موفق باشی...در پناه فاصله