طنین پنج دهه آوای عاشقانه

نوار چراغی در افق آخرین اثر منتشر شده محمد نوری خواننده مورد علاقه ام را شنیدم . اطلاعات مربوط به آن را در سایت بتهون - همون مغازه دو دهنه تو خیابان ولیعصرتهران که فروش آن لاین بلیت کنسرتها را هم آنجا شروع کرد - می توانید ببینید . شعر و موسیقی این اثر به نظرم ، باز چون چند اثر گذشته‌اش ، تکرار نغمه‌های روزگار سپری شده مردمان سالخورده است .
راستش نوری در آثاری که به موسیقی محلی و موسیقی غیر از سبک دهه سی و چهلش پرداخته است ، مثل دلاویزترین - که سرود ” ایران ایران “ در آن هست و یا ” تولدت مبارک“ و ... - و یا ” آوازهای سرزمین خورشید“ و در این میان استثنا ” شکوفه خاطرات“ - که ” نازنین مریم“ را با سبکی تازه اجرا کرده است - بقیه کارهای این سالها در یک مایه گی کسل کننده غوطه ور است و تکراری به نظر می رسد . گرچه جنس صدای محمد نوری برایم همیشه شنیدنی بوده است . نوار اخیر او هم به همان سبک سابق است و گویی تکرار آن دهه هاست . کسانی که آن ترانه ها را در دهه چهل و پنجاه شنیده باشند مسلما دچار نوستالوژی ! می شوند اما کمتر شنونده جوانی است که با این کارها ارتباط برقرار کند . البته او کارمشترکی را با محمدسریر و انتشارات سروش انجام داده است با نام ” جاودانه با عشق “ که داعیه جذب جوانان را در دفترک آن نوار داشت ، ولی آنجا نیز چیزی جز مایه های تکراری وگاه غم انگاره - چون تصنیف ” شب های تهران“ - در کلامش نبود . اما دوستش دارم او را ، چون خود را به سبک های جدید نفروخته است و هنوز پا به پای نسل شنونده خود گام برمی دارد. سرود ” ایران ایران “ او سرود کوه ماست و لابه لای دره ها و کمانکشهای همین البرز خودمان پر است از نغمه های فریاد ایران ما و او .

/ 17 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mehdi

اقا ما مي خوايم بريم سفر .. همراه هستيد ؟

شهسوار تنها

با درودهای گرم آقا من هم عاشق صدای محمد نوری هستم و هنوز هم با تو هستم ای وطن، قلبم را ميلرزاند! سرسبز باشی دوست من شهسوار تنها

gonahkar

عالی نژاد يگانه تنبورنواز

شبح

سرو عزيز! ميدونم يه کم دير شده اما خانه‌ي نو مبارک لينکت کنار صفحه‌امرا همين الان می‌رم درست مي‌کنم. راستي چرا از پارسال تا حالا ننوشتي؟

اسد

خيلی پربار بود نوشته هاتون. خوبي اينتر نت اينه كه هر چي بگردي باز هم اميد پيدا كردن و سورپريز داري.

یه دوست

۲۴ اسفند ۸۱ کجا ۷ اردبيهشت کجا؟ چرا نمی نويسی؟