پرتره‌های یوسف کارش

یوسف کارش ( -1908) Yousef Karshعکاس ارمنی تبار کانادایی به سبب پرتره‌هایی که از اشخاص مشهور سیاسی ، فرهنگی و علمی برداشته ، مشهور است . وی در پرتره‌های خود تکنیک بسیار عالی و مهارت بالای خویش را عرضه می‌کند . اشخاصی که او به تصویر می‌کشد ، به طور عمده در همان محیط سنخی زندگی یا کارشان قرار دارند . یوسف کارش در پرتره‌های عکاسی خود به نحوی از وجود دست مدل نیز استفاده می‌کند و سعی دارد تا حد امکان منزلت اجتماعی شخص به تصویر کشیده شده را نمایان سازد.
مهمترین مجموعه عکسهایی که وی به چاپ رسانیده عبارتند از : ” چهره‌های سرنوشت “ نیویورک ، 1946 ؛ ” پرتره‌های بزرگان “ ، نیویورک ، 1959 و ” در جستجوی بزرگان “ ، نیویورک ، 1962 .( عکسهای نمونه )

کتاب ” چهره‌های سرنوشت “ که در سال 1946 در نیویورک و لندن منتشر شد ، موفقیت آشکاری یافت و زود به فروش رسید . اما کارش رضایت نداد که کتاب بار دیگر تجدید چاپ شود ، زیرا دریافت کیفیت عکسهای چاپ شده تنها پنجاه درصد کیفیت اصل عکس‌ها را دارد . اما علاقه‌ی زیاد وی به مقوله پرتره‌های روانشناختی باعث شد تا مقدمات کار را برای آماده‌سازی کتاب پرتره‌های بزرگان شروع کند .
کتابهای کارش بسیار مورد توجه واقع شده‌اند . او در شرح حال خود می‌نویسد : شخصی به وی مراجعه کرد و پیشنهاد نمود که کارش پرتره‌ی او را نیز در زمره‌ی تصاویر کتاب پرتره‌های بزرگان بیاورد و در ازای آن مبلغ هنگفتی پول بگیرد .
بد نیست به پرتره‌های مشهور او در اینجا نگاهی بیاندازیم .

/ 2 نظر / 47 بازدید
اسماعيل عباسي

با سلام به جای کلمات کلیدی ما "کلید واژه" داریم. موفق باشید.

اکبر خیری

خیلی مختصر بود